in ,

Tüm zamanların en iyi 100 filmi

Empire dergisi, tüm zamanların en iyi 100 filmini belirledi. İtirazlarınız olabilir, zira bizim büyük itirazlarımız var 🙂 Listede ABD yapımı, büyük bütçeli ve kişisel beğeni/özdeneyim ağırlıklı bir seçim göze çarpmakta. Örneğin; sinemasal değeri yüksek, sinema sanatının köşe taşlarını oluşturmuş filmler listede ya yok ya da “enteresan” sıralarda.

Şöyle bir bakalım: Listede İtalyan Yeni Gerçekçilik ve Fransız Yeni Dalga hareketinden hiç bir örnek yok. Citizen Cane gibi çoğu saygın listede ilk sırada yer alan bir film kendisine ancak 44. sırada yer bulabilmiş. Çok önemli bir Hitchcock filmi olan Vertigo 54. sırada. Yine sinemanın en önemli yapıtlarından biri olan Potemkin Zırhlısı ise hiç yer bulamamış.

Bizce “garip” sırada olan diğer filmleri sıralayacak olursak: Taxi Driver 31, The Shining 35, Guguk Kuşu 43, Seven Samurai 73, Fargo 75, Raging Bull 99 (Böyle muhteşem bir film son anda listeye dahil olmuş gibi sanki)

Rocky 84. sıradan listeye girebilmişken, Vietnam üzerine önemli bir film olan İlk Kan listede yok. Aynı şekilde Bir Zamanlar Amerika gibi önemli bir film, politik sinemanın önemli örneklerinden 1900 yok. Rus, Orta Avrupa filmleri hiç yok (Örn; Tarkovsky, Kieslowski v.b.)

Animasyon filmleri, süper kahraman veya macera filmlerinin (Örn: Toy Story 77, Captain America: Civil War 79, Die Hard 20) kendisine yer bulabildiği listenin “sinema” adına çok da objektif oluşturulmadığı gayet açık.

Yine de “ne izlesek?” gibi soruyla çok fazla haşır neşir olan sinema sevdalıları için en azından şöyle bir bakma ve hatırlama oluştursun diye paylaşıyoruz, işte o liste…

#1 The Godfather

#2 The Empire Strikes Back

#3 The Dark Knight

#4 The Shawshank Redemption

#5 Pulp Fiction

#6 Goodfellas

#7 Raiders Of The Lost Ark

#8 Jaws

#9 Star Wars

#10 The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring

Nasıl buldunuz?

67 puan
Yükselt Düşür

Total votes: 2

Yükseltmeler: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Düşürmeler: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

Unutmuş

Su, hayat ve mücadelenin fotoğrafçısı: Tomohide Ikeya