in

Canlı değil, 500 yıllık mumya!

Asırlar boyunca neredeyse hiç çürümeyerek günümüze kadar ulaşmış olan kızın bedeni insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

500 yıldır uyuyan bu kız, 1999 yılında Şili ve Arjantin sınırında yer alan Llullaillaco dağında tesadüf eseri bulunan donmuş üç çocuk bedeninden sadece biri.

#1 Llullaillaco’nun Çocukları

Llullaillaco'nun Çocukları olarak adlandırılan iki kız bir erkek bu üç çocuk İnkalar'ın Capacocha ritüeli kapsamında tanrıya sunmak adına kurban olarak seçilmişler.

#2 Çocukların seçildiği ritüel

Bu ritüele çocukların seçilmesinin nedeni de İnkalar'ın, çocukları her türlü kötülükten uzak ve günahsız yani kusursuz insanı temsil ettiklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor.

#3 Kilo almış

Ayrıca kurban olarak seçilecek çocukların tanrılarla birlikte yaşayacaklarına ve böylece ölümsüz olacaklarına inanıyorlardı. Bedeni üzerinde yapılan incelemelerde kızın uzunca bir süre çok iyi şekilde beslenmiş olduğu hatta bu sebeple kilo aldığı anlaşıldı.

#4

#5 “La Doncella(Bakire)”

Ölmeden önce de kurutulmuş lama eti gibi sadece soylu kişilerin yiyebildiği gıdalar tükettiği belirlendi. Mısır birası ve kokain de kızın bedeninde bulunan bulgular arasındaydı. 15 yaşında olduğu ve uykusunda öldüğü tespit edilen bu kıza "La Doncella(Bakire)" ismi verildi.

#6 “Güneşin Bakireleri”

Çünkü bu kurban edilen kızın Keçuva dilinde "Güneşin Bakireleri" anlamına gelen seçilmiş kadınların oluşturduğu Aklya Kona'dan olduğu düşünülüyor.

Aklya Kona, İnka dininde saflık yemini eden rahibe tapınaklarında yaşayan kadınların bulunduğu bir topluluktu.

Görevleri arasında; ayin yemeğini hazırlamak, imparator için ya da ayinlerde kullanılmak üzere giysiler dokumak gibi şeyler vardı.
Bu rahibeler yetenekleri ve güzelliklerine göre köylü kızlarından seçiliyordu.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Nasıl buldunuz?

27 puan
Yükselt Düşür

Total votes: 2

Yükseltmeler: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Düşürmeler: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Babalar ve bebekleri

Göründüğü gibi değil her şeyi açıklayabiliriz