in

Donald Trump Suriye’ye saldırı emrini verdiğini açıkladı!

ABD medyasında yer alan haberlere göre basın mensuplarına, Trump’ın Suriye’ye ilişkin yapacağı açıklama için hazırlıklı olmaları bildirildi.

trump-saldiri-emri

Öte yandan Pentagon muhabiri Joe R. Tabet, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD yönetiminden bir yetkili Suriye’ye yönelik saldırı kararının alındığını doğruladı” iddiasında bulundu.

Bir diğer Pentagon muhabiri Lucas Tomlinson da, yetkili kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, “Başkan Trump, Suriye’ye saldırıya onay verdi” ifadelerini kullandı.

Trump’ın yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

– Suriye’ye saldırı emrini verdim, operasyonlar yolda.
– Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD’yi korusun.

‘Şam’da patlama sesleri duyuldu’

Suriye’nin başkenti Şam’da patlama sesleri duyulurken, Suriye hava savunmasının aktif olduğu bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye saldırı emrini verdiğini açıklamasının ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May, “Suriye’ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok” dedi.

ABD, saldırılarda Tomahawk füzelerini kullanıyor.

Şam semalarında, Suriye hava savunma füzesinin Tomahawk füzesine karşı fırlatıldığına dair sosyal medya üzerinden görüntüler yayınlandı:

04.45 Kıbrıs Rum Kesimi’nden havalanan İngiliz savaş uçaklarının saldırı bölgesine yöneldiği bildiriliyor.

04.48 Barza’daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu

04.53 Theresa May: “Bu, kısıtlı bir saldırıdır, sivil kayıpların önlenmesi amaçlanmaktadır. Amacımız bölgede tansiyonu yükseltmek değil ancak kimyasal silah kullanımının normalleşmesine göz yumamayız”

05.00 Suriye Televizyonu: “13 füze vuruldu, hedeflenen bölgeler daha önce boşaltılmıştı.”

Joseph Dunford

05.07 ABD Savunma Bakanı Joseph Dunford: “Bu saldırı 2017’deki gibi değildir. Tek bir ülke tarafından değil. İttifak tarafından yapılmaktadır. Amaç kimyasal silah üretiminin önlenmesidir. Bu yüzden kimyasal silah üretiminde kullanıldığı tahmin edilen tesisler bombalanmaktadır. İlk saldırı dalgası sona erdi”

5.20 ABD Savunma Bakanı Joseph Dunford basın mensubunun sorduğu ‘nasıl bir kimyasal silahtan şüpheleniyorsunuz?’ sorusuna: “Klor olduğunu düşünüyoruz ama sarin olmadığını da söyleyemem.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Nasıl buldunuz?

0 puan
Yükselt Düşür

Total votes: 0

Yükseltmeler: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Düşürmeler: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

gazze-buyuk-donus-yuruyusu-saldiri

Gazze’deki ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde bir ölü, yüzlerce yaralı

Suriye’ye saldırıdan kareler