in

Bozulmamış alanlar dizisi: Bodrum – Mazı Köyü

Bodrum yarımadasında kendi kaynak suyuna sahip tek köyün ismidir Mazı. Böylesine doğal kalabilmiş bir alan burası. Düşünebiliyor musunuz; yol kenarında el tulumbası ile çalışan bir çeşmeden, buz gibi bir kaynak suyunu içmenizin mümkün olduğu bir alan.

Zamanında Bizans’ın ve Osmanlı’nın pek rağbet ettiği ve ana geçim kaynağının zeytincilik olduğu bu “yörük” yerleşimi, bugün de Bodrum dahil pek çok turistik alan içerisinde doğallığını en çok koruyabilmiş alanlardan biri…

#1

Fotoğraf: Tuncay Yıldırım (Drone çekim, 2016)
Mazı, Bodrum’un hareketli ortamının yerine, sükûnet, karmaşanın yerine huzur, gösterişin yerine doğallık bulacağınız bir tatil olanağı sunuyor.

#2

Fakat işin kötüsü; bu deniz, bu ağaçlar, bu huzur ve sükunet kaybedilmek üzere! Başta büyük oteller olmak üzere, büyük yatırımcılar arsa alımlarına ve aldıkları alanlara levhalarını yerleştirmeye başladı.

#3 Mazı’ya nasıl gidilir?

Bu yüzden gitmek, görmek isteyenler için hemen anlatalım: Mazı köyü Bodrum’a 53km., Milas’a 61 km. Hava alanına ise 50 km. mesafede. Kara yolu ile gelenler, Milas – Bodrum yolunun yaklaşık 30. kilometresinde ve dik bir rampa ile Güvercinlik Beldesine inilen noktada, sola yol ayrımı veren bir kavşak görecekler. Bu Mumcular sapağıdır.

Buradan sola dönerek 8km. sonra Mumcular beldesine geliniyor. Mumcular merkezindeki ana kavşakta bulunan tabelalarda Mazı yönü görülecek. Sağa devam ediyorsunuz, 1 km. sonra gene tabela uyarısı ile sola Mazı yoluna giriyorsunuz. 18 km. yolunuz kalıyor, devam edin. Biraz sonra hafif bir rampa çıkışında muhteşem Gökova Körfezini sizi büyüleyecek. Önce Yukarı Mazı’yı geçecek ve 2km. sonra da Mazı Köyüne gelmiş olacaksınız.

#4 “Peki Mazı’da nerede kalabiliriz?”

Fotoğraf: Hüseyin Ay
Bunun için size doğal kalmış (şimdilik) Mazı'nın doğal kalmış pansiyonu Mazı İnceyalı Pansiyon'u önerebiliriz.

#5 Mazı İnceyalı Pansiyon’a nasıl gidilir?

Bodrum’a ve Bodrum-Milas Havaalanına 50, Güvercinlik'e 30 km uzaklıktaki Mazı Köyü İnceyalı Sahili'ne Güvercinlik'in Mumcular sapağından giderek ulaşabilirsiniz.

Mumcular'dan sonra Yeniköy’ü geçeceksiniz. Yeniköy’den yola devam edip 2006 yılının Ağustos ayında yanan çam ormanlarının geride bıraktığı çıplak tepeleri, içiniz burkularak, geçip Yukarı Mazı Köyü'ne ulaşırsınız. Aşağıya doğru indikçe karşınıza sırtını denize yaslamış olan Aşağı Mazı Köyü çıkacak.

Aşağı Mazı Köyü’nden Denize doğru inmek istediğinizde caminin yanında karşınıza çıkan iki yol ayrımının başında köydeki pansiyonların tabelalarını göreceksiniz. Sağdaki yola saptığınızda denize doğru iyice yaklaştığınızda bir yol ayrımı daha var. Buradan sola döneceksiniz.Sağdaki ilk pansiyonu geçerek yola devam ettiğinizde 50 m.sonra İnceyalı Pansiyon'un tabelasını göreceksiniz.

Ve cennete hoş geldiniz…Tatiliniz sıcak bir karşılamayla başlamıştır. Artık her fırsatta buradasınız.

Kaynak: mazinceyalipansiyon.blogspot.com.tr

#6 Mazı İnceyalı Pansiyon

#7 “Çok özledik”

Pansiyon'nun sitesin iziyaret ettiğinizde siz de göreceksiniz, burada size "tatilde samimiyet ve huzur" denen şeyin nasıl bir şey olduğunu gösterebilmek adına bazı yorumlardan alıntı yapalım...

#8 “En temiz, en şirin”

"Mazı'da diğer koylarla görebildiğimiz kadarıyla kıyasladığımızda en temiz, en şirin olanı İnceyalı. Mazı İnceyalı Pansiyon ise güzel, samimi, bonkör bir tesis.Yemekler çok güzel. Biz çok sevdik, memnun kaldık, herkese tavsiye ederiz."

#9 “İnsan sevgisiyle dolu”

"Denize sıfır , kuş, böcek ve dalga sesleri arasında bir tatil yeri. Tatilci yurttaşlara ve turistlere öncelikle öneririz. Motel yöneticisi Nusret Bey, eşi Heyecan Hanım ve hizmet veren tüm akrabaları son derecede misafirsever. Açık büfe kahvaltı, lezzetli öğle yemekleri ve Ege'nin taze balıklarıyla akşam yemeği kusursuz hizmetleriyle huzurlu günler... Sabah, öğle ve akşam çayları kendi ikramları.

İnsan sevgisiyle dolu yöneticisi Nusret Bey ve tüm çalışanlarınına candan teşekkür ederiz. "

#10

#11

#12

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Nasıl buldunuz?

49 puan
Yükselt Düşür

Total votes: 4

Yükseltmeler: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Düşürmeler: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Mağara Adamı’nın öğrendiği veya öğrettiği

bebis-kumesi1

Kalabalık bebiş kümesi